تبلیغات
برق قدرت
برق قدرت
پیام مدیریت وبلاگ :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به این وبلاگ خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید .

rss

درباره ما
اطلاعات کلی نویسنده وبلاگ:

مسعود کرانی پسند - 29 ساله -دانشجوی کارشناسی ارشد برق قدرت -تبریز


هدف از راه اندازی وبلاگ:
تبادل اطلاعات و انتقال تجربه و دانش در صنعت برق، گردآوری مطالب علمی، ترویج فرهنگ مطالعه و پژوهش، بهره گیری از نقاط ضعف و قوت تجارب گذشته جهت بهره مندی در اقدامات آتی
ایمیل مدیر وبلاگ
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در باره این وبلاگ چیست

نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

تولیدهمزمان برق وحرارت ( CHP(Combined Heat and Power در کنار تولید برق، حرارتی را که در فرآیند تولید برق ایجاد می شود بازیافت کرده و به صورت مفید مورد استفاده قرار می دهد.

 رایج ترین  پیکربندی CHP سیستم عبارتند از :

توربین گازی با موتور با بازیافت حرارتی

دیگ بخار با توربین بخار

دیاگرام توربین گازی با موتور با بازیافت حرارتی:

 

دیاگرام دیگ بخار با توربین بخار:

 

بدلیل قدرت پایین این نیروگاه می توان در منطقه مصرف از آن استفاده کرد در نتیجه تلفات انتقال و توزیع وجود ندارد و بیش از 20 درصد تلفات تولید شده در سایر نیروگاهها از این طریق صرفه جویی می شود. 
حرارت حاصل از تولید همزمان می‌تواند بمنظور گرمایش ناحیه‌ای   (District heating) یا در صنایع فرآیندی مورد استفاده قرار گیرد.

از انرژی CHPدرگرمایی تولید شده در فرآیند تولید قدرت به عنوان منبع انرژی استفاده میشود.

تولید همزمان برق و گرما یا به اختصار تولید همزمان، یكی از مهمترین كاربردهای تولید پراكنده است كه عبارت از تولید همزمان و توأم ترمودینامیكی دو یا چند شكل انرژی از یك منبع ساده اولیه می باشد . استفاده هر چه بیشتر از گرمای آزاد شده در حین فرآیند سوختن سوخت، باعث افزایش بازده انرژی وكاهش مصرف سوخت و در نتیجه كاهش هزینه های مربوط به تأمین انرژی اولیه می گردد. از گرمای اتلافی بازیافت شده ازاین سیستم ها می توان برای مصارف گرمایشی، سرمایشی و بسیاری از فرآیندهای صنعتی استفاده نمود . تولید همزمان برق و گرما، می تواند علاوه بر افزایش بازده و كاهش مصرف سوخت ، باعث كاهش انتشار گازهای آلاینده نیز گردد .

مصرف كنندگانی كه به مقدار انرژی گرمایی زیادی در طول روز نیاز دارند، مانند:شهرکها، صنایع تولیدی، بیمارستان ها، ساختمان ها و دفاتر بزرگ، خشكشویی ها و . . .، می توانند برای كاهش هزینه های خودبه نحوه مطلوبی از CHPبهره ببرند

مزایای تولید همزمان برق و حرارت :

افزایش بازده انرژی

كاهش هزین ه های تأمین انرژی اولیه برای مصرف كننده

تأمین انرژی الكتریكی با كیفیت بسیار بالاتر

امكان فروش برق تولید شده اضافی به شبكه

 

منبع:

http://www.epa.gov
برچسب ها : تولیدهمزمان برق وحرارت,