تبلیغات
meta name="google-site-verification" content="gmGhiF319Aza4tjs4R3RaEfqn_x_IM1h_w4l820SARc" /> ... (several lines of customized programming code appear here) برق قدرت ... (several lines of customized programming code appear here) <
برق قدرت
پیام مدیریت وبلاگ :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به این وبلاگ خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید .

rss

درباره ما
اطلاعات کلی نویسنده وبلاگ:

مسعود کرانی پسند - 29 ساله -دانشجوی کارشناسی ارشد برق قدرت -تبریز


هدف از راه اندازی وبلاگ:
تبادل اطلاعات و انتقال تجربه و دانش در صنعت برق، گردآوری مطالب علمی، ترویج فرهنگ مطالعه و پژوهش، بهره گیری از نقاط ضعف و قوت تجارب گذشته جهت بهره مندی در اقدامات آتی
ایمیل مدیر وبلاگ
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما در باره این وبلاگ چیست

نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

ایمنی در پست
ارسال شده توسط m kp در ساعت 02:05 ب.ظ

خوشبختی زندگی در جمع کامل خانواده است

 سعی کنید همانطور که سالم از خانه به سر کار

 آمده اید سالم به خانه باز گردید.

 

خطرات برق:

هر نقص جزیی در دستگاه برق میتواند باعث ایجتد خطرات آتش سوزی وبرق گرفتگی شود بنابراین عوامل خطر زا باید تا حد امکان شناخت:

برق گرفتگی:بطور کلی نیروی برق به آسانی می تواند انسان را از پای در آورد واین قدرت بطور کلی عبارت است از حاصلضرب ولتاژ در شدت جریان

عاملی که در برق گرفتگی موثر است مقدار جریانی است که از بدن عبور میکند زیرا وقتی جریان الکترسیته از بدن عبور میکند باعث فاسد شدن خون گشته ویا انساج والیاف بدن را تجزیه نموده وباعث خفگی ویافلج قلب میگردد.

هر گاه جریانی که از بدن عبور میکند از 25میلی آمپر تجاوزکند انسان دچار برق گرفتگی می شودخط مسیر عبور جریان از بدن مهم می باشد گاهی ممکن مسیر جریان از راه قلب باشد که در این صورت برق گرفتگی خطر ناک می باشد اما عبور جریان از دست وپا وهدایت آن به زمین کم خطر تر می باشد.


 

مقاومت بدن:

بدن انسان مانند اجسام هادی جریان را از خود عبور می دهد بنابراین در وضعیتهای مختلف عبور جریان متفاوت خواهد بود .عواملی که در برق گرفتگی تاثیر دارند عبارتند از:

1-مقاومت داخلی

2-مقاومت خارجی

3-سطح تماس

4-آلودگی سطح خارجی

مقاومت بدن یک شخص بسته به مقاومت خارجی وداخلی بدن که حدود 1300تا3000اهم میباشد مقدار جریان عبور کرده از بدن یک شخص با سطح تماس ارتباط مستقیم داشته وهر مقدار سطح تماس بدن باسیم یا دستگاه حامل برق زیادتر باشد مقاومت بدن کمتر ودر نتیجه جریان ریادتری از بدن عبور خواهد کرد.

 

وضعیت مصدوم برق گرفته:

شخصی که دچار برق گرفتگی میشود با توجه به زمان عبور جریان وولتاژ برق وسطح تماس ومسیر عبور جریان ممکن است دچار سوختگی ،برگشتن زبان بداخل حلق،از کار ایستادن قلب،از کار ایستادن دستگاه تنفسی گردد که تا رساندن وی به پزشک بایستی کمکهای اولیه از قبیل تنفس مصنوعی .ماساژ خارجی انجام گیرد.

 

طریقه نجات مصدوم برق گرفته:

وقتی کسی دچار برق گرفتگی می شود تا زمانیکه جریان برق قطع نشود هر کسی که با او تماس بگیرد دچار برق گرفتگی خواهد شد در چنین مواردی باید اقدانات زیر را انجان داد:

1-اگر فیوز قطع نشده باشد بلافاصله فیوز را قطع وپس از اطمینان از قطع برق به شخص مصدوم نزدیک شده واقدام به کمک نمود.

2-در صورتیکه امکان قطع برق وجود ندارد با چوب ویا وسیله عایق دیگری برق را از شخص ویاشخص را از برق جدا وسپس اقدام به کمک نمود.

3-در صورتیکه هیچ یک از اعمال بالا امکان پذیر نباشد باید پارچه خشکی دور یک دست پیچانده وشخص را با همان دست از برق جدا کنیم.

پس از جدا کردن مصدوم از برق باید به ترتیب اقدامات زیر را تا رسیدن گروه پزشکی انجام دهیم:

1-از افرادی که در محل حضور دارند برای خبر کردن پزشک وآوردن آمبولانس کمک گرفته شود.

2-تنفس مصنوعی مصدوم بلافاصله آغاز شود.تنفس مصنوعی روش مناسبی است برای برقراری طبیعی نفس ،برای افرادی که بدلایلی دچار ایست قلبی شده اند.

تنفس مصوعی به روش شیفر

این روش زمانی آغاز می شود که دنده ها ومهره های مصدوم سالم باشد اما صورت ودهان وفک وی دچار شکستگی وخ.نریزی شده باشد به گونه ای که امکان دهان به دهان ویا دهان به بینی نباشد.در این روش یاری دهنده ابتدا کمربند ودگمه های پیراهن وکت مصدوم را آزاد ویقه لباس وی را شل میکند واشیا سفت وتیز را از جیب های پیراهن وکت مصدوم خارج می سازد وسپس وی را روی سطح صاف وسفتی بر روی شکم بخوابانید یک دست او را مستقیم در راستای بدن وی قرار دهید ودست دیگر مصدوم را از آرنج خم کنید وصورت وی را طوری روی آن قرار دهید که راه بینی مصدوم برای تنفس آزاد باشد یاری دهنده در صورت امکان دهان مصدوم را بازدید می کند واجسام خارجی تمیز نماید واگر زبان به عقب افتاده باشد بادست آن را بیرون کشیده تا از بیخ حلق خارج گردد وسپس به ترتیب اعمال زیر را انجام دهیم:

1-یاری دهنده پشت مصدوم قرار گیرد زانوهای خود را مقابل ابتدای استخوان ران های وی بر زمین بگذارد وبرروی ران های وی می نشیند.

2-یاری دهنده از روی ران های مصدوم بلند می شود ودست های خود را در حالیکه انگشتان آن ها بسته می باشد طوری روی کمر مصدوم قرار میدهد که انگشتان کوچک دستهای یاری دهنده انتهای دنده های مصدوم را لمس نماید.

3-یاری دهنده در حالیکه دستهایش کاملاً صاف وبدون خمیدگی است به آرامی به جلو می خزد به گونه ای که دستها وشانه ها در یک انتداد قرار گیرد.در این وضعیت وزن یاری دهنده به آرامی بر روی کمر وی وارد میشود که باعث خروج هوای داخل ریه های مصدوم می گردد ودر حقیقت عمل بازدم انجام میشود.

یاری دهنده بی درنگ به عقب برمیگردد ودست ها رااز روی کمر مصدوم برمی دارد وروی ران های وی می نشیند در این حالت فشار وارده برپشت مصدوم کاملاً برداشته شده وهوا وارد ریه های وی می گردد ودر حقیقت عمل دم صورت میگیرد.

# یک دوره کامل تنفس مصنوعی بین 4تا5ثانیه طول می کشد که حدود 12 تا 15 بار تنفس در دقیقه است.

# تنفس مصنوعی را نباید قطع کرد مگر اینکه تنفس طبیعی مصدوم شروع شده باشد ویاپزشک مرگ وی را اعلام نماید.

# وقتی مصدوم به هوش آمد باید اورا گرم نگه داشت .مایعات گرم به اوداد وبه او امکان داده شود در استراحت کامل بسر برد واز حرکت خودداری نماید.

# هنکام انجام تنفس مصنوعی سعی گردد تا مصدوم گرم نگهداشته شود.